HÜKSAM Web Sayfasına Hoş Geldiniz.
Duyurular

Hacettepe Üniversitesi: Sayılar ile Kadınlar ve Erkekler (8 Mart 2018)

SEKİZ MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Kadınların hayatın her alanında eşit haklara sahip olma çabası yüzyıllardır süregelen bir mücadeledir. Dünya Kadınlar Günü’nün tarihsel özünü, emekçi kadınların mücadele geleneğini ve azmini unutmadan, 8 Mart’ı kadının hakları ve statüsü açısından gelinen noktayı göstermek, toplumun ve karar vericilerin dikkatini bu konuya çekebilmek için bir fırsat olarak değerlendirmek gerektiğine inanıyoruz.

Kadınların okuma-yazma oranı, eğitime devam etme durumu, karar verme mekanizmalarında bulunması, çalışma yaşamına ve siyasi yaşama aktif katılımı ve kadın sağlığı konusundaki göstergeler açısından değerlendirildiğinde, tüm çabalara ve ilerlemelere rağmen ülkemizdeki durum, hala olması gerekenden çok uzaktır. İmzalanan “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi), Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW), Çocuk Hakları Sözleşmesi, Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı (ICPD), IV. Dünya Kadın Konferansı (Pekin Konferansı)” gibi uluslararası belgelerde taahhüt edilen pek çok söz hala yerine getirilememiştir.

  • Okuma-yazma bilmeyen kadın nüfus oranı erkeklerden 5 kat fazladır.
  • Yüksekokul veya fakülteden mezun nüfus oranı kadınlarda %13.1’dir.
  • Kadınlarda işgücüne katılma oranı %33.8 iken, erkeklerde bu oran %72.1’dir. Yani kadın istihdam oranı erkeklerin istihdam oranının yarısından azdır.
  • Kabinede yalnızca iki kadın bakan bulunmaktadır.
  • Her 10 kadından yaklaşık 4’ü eşi veya birlikte olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine maruz kalmıştır.
  • Parlamentoda kadın milletvekili oranı %14.9’dır.
  • Sadece 2017 yılı içinde 409 kadın cinayeti ve 387 çocuğa yönelik cinsel istismar vakası rapor edilmiştir.
  • Türkiye, toplumsal cinsiyet eşitsizliği endeksine göre, 144 ülke arasında 131. sırada yer almıştır.

Toplumsal cinsiyet kalıpları, başta kadınlar olmak üzere, tüm toplumu etkilemeye devam etmekte, çocuklarda cinsiyet seçimi, cinsel istismar, kadına yönelik şiddet, namus cinayetleri gibi kabul edilemez uygulamalar hala sürmektedir. Bütün bunlara, günümüzde kadını ikinci sınıf vatandaş olarak ayrı bir kalıba koyma çabalarını da eklersek, Türkiye’de kadınla ilgili gündem hala çok doludur.

Birleşmiş Milletler’in Dünya Kadınlar Günü 2018 teması; “Hemen şimdi: kırdaki ve kentteki aktivistler kadınların hayatlarını dönüştürüyor” olarak belirlenmiştir. Bu tema, dünya genelinde, kadın hakları, cinsel taciz, şiddet ve kadınlara yönelik ayrımcılıkla mücadele, daha eşit bir gelecek ve adalet için küresel boyutta harekete geçmeye dikkat çekmektedir. Hareketin temel amaçlarından biri de kadınların hem kırsal, hem kentsel alanda güçlenmeleridir. Kadınların 1857’nin 8 Mart’ında “Ekmek ve Gül” talebinde olduğu gibi, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının bütün türlerinden uzak, eşit, özgür ve nitelikli bir yaşama sahip olması tüm insanlığın geleceği için vazgeçilmez bir amaç olmalıdır.

Saygılarımızla,

HÜKSAM Yönetim Kurulu

SURİYELİ "KADIN ve KIZ ÇOCUKLARI İÇİN GÜVENLİ ALANLAR" PROJEMİZ DEVAM EDİYOR...

"Cinsel İstismara Uğrayan Mağdurun Tecavüzcüsü ile Evlendirilmesi ve Hükmün Açıklanmasını Geri Bırakılmasına İlişkin Önerge'ye İlişkin Görüşümüz

Hacettepe Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planı

Özgecan'ın Ardından.. Esaretler Ülkesinde Kadın Olmak Devamı için tıklayınız..

* Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanlığına bağlı "Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları" Yüksek Lisans Programı açılmıştır. Bu programa 2011-2012 güz döneminde sınavla öğrenci alınacaktır. Sınav Enstitünün belirleyeceği tarihler arasında yapılacaktır. Ders listesi için lütfen tıklayınız....

Şiddet mağduru musunuz? Başvurabileceğiniz adresler için tıklayınız.

Sayfamızı 01.11.2006 tarihinden itibaren [ziyaretci sayisi] kişi ziyaret etmiştir.

Sayfa Sorumlusu: Prof. Dr. Şevkat BAHAR ÖZVARIŞ,
Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKSAM), 06100 Sıhhiye - Ankara
huksam@hacettepe.edu.tr
Son Güncelleme Tarihi: Mayıs 2018
Yasal Sorumluluk Sınırı